Inovace v trávníkářství snižují potřebu umělých trávníků

 

 

V Holandsku probíhá žhavá diskuze o potenciálních zdravotních rizicích z hraní na umělých trávnících. Vědci se přiklánějí k názoru, že gumový granulát může zvyšovat riziko vzniku rakoviny. S ohledem na tuto diskuzi, je více než relevantní zaměřit se na současné problémy s přírodními trávníky. V posledních několika letech dochází k velkému množství různých výzkumů zaměřených na přírodní trávníky, ze kterých přichází množství různých inovací. Co je tedy výstupem všeho tohoto výzkumu? S náležitou údržbou přináší nejnovější travní odrůdy velmi dobré výsledky a stávají se alternativou umělým trávníkům.

 

Více hracího času

Nové odrůdy přinášejí možnost zvýšit zátěž, než tomu bylo ještě před několika lety. Zatímco v minulosti mohla být hřiště zatěžována pouze 250 hodinami ročně, hřiště založená moderními odrůdami nyní tolerují zátěž až 450 hodin ročně.

 

Lepší pro přírodu

Přírodní trávník je také bližší přírodě, kterou nijak nezatěžuje. Při vhodné údržbě je přírodní trávník trvale udržitelný a ekologický produkt, produkující CO2. Například, přírodní trávník váže skleníkové plyny v půdě a mění je na kyslík. V současnosti, jsou trávníkové odrůdy více odolné vůči chorobám, suchu a využití živin. Tyto charakteristiky umožnují snížení množství pesticidů, vody a hnojiv.

 

Nižší náklady

Výstavba umělého trávníku stojí okolo 400 000 Euro. Hřiště s přírodním trávníkem je o mnoho levnější, stojí cca 80 000 Euro. Je zde také velký rozdíl v pravidelných ročních nákladech. Náklady zahrnující údržbu a odpisy dané investice jsou u přírodního trávníku přibližně 14 000 Euro, zatímco u umělého trávníku cca 42 000 Euro.

 

Volba přírody  

Přírodní trávník vítězí na mnoha frontách. Je tu však ještě jeden zásadní rozdíl: přírodní, skutečný trávník krásně voní a máte z něho dobrý pocit. Mnoho sportovních nadšenců a profesionálních sportovců preferují hru na přírodní trávě také z důvodu menšího počtu zranění. Závěrem, toto vše snižuje potřebu umělých trávníků.