Na sportovních hřištích s lipnicí roční se nedá hrát

Když se na sportovním hřišti objeví světle zelená místa, správce ví, o co jde: lipnice roční! Pokud lipnici roční necháte růst, do tří let bude na hřišti dominovat. Cílem lipnice roční jsou zejména nově založená sportovní hřiště. Boj s lipnicí pomocí chemikálií je stále těžší a těžší, protože některé výrobky nejsou snadno dostupné a používání povolených herbicidů je stále větší problém. Ve společnosti Barenbrug v posledních letech probíhá rozsáhlý výzkum lipnice roční a podařilo se nám vyrobit směsi, které jsou schopny vyhrát bitvu s lipnicí roční.

Teplota

V praxi se dosev hřišť provádí travní směsí, která klíčí přibližně při 10 °C. Problém je, že lipnice roční klíčí při 8 °C. Lipnice roční roste mimořádně rychle, což znamená, že zasetá nebo dosetá směs nemá žádnou šanci. Lipnice roční je skutečná noční můra pro správce sportovního hřiště. Pro další informace klikněte zde. Pro boj s lipnicí roční je ideální volbou směs SOS od společnosti Barenbrug. Směs SOS klíčí při nízké teplotě půdy, dokonce již při cca 6 °C.

 

Díky tomu směs SOS vítězí v boji s lipnicí roční, a pokud se dosev provádí pravidelně, prakticky znemožňuje růst lipnice roční. Pro více informací o směsi SOS klikněte zde. Ve společnosti Barenbrug uvádíme tzv. dny dosažení stupňů růstu. Počítá se, kolik takových dnů travní směs nebo odrůda potřebuje k vyklíčení. Tento výpočet ukazuje, že směs SOS potřebuje méně dnů dosažení stupňů růstu než lipnice roční.

 

Bohužel se také ukazuje, že lipnice roční klíčí mnohem rychleji než například jílek vytrvalý. Pro získání náskoku před lipnicí roční proto směs SOS představuje ideální směs pro dosev za nižší teploty. Pro více informací o dnech dosažení stupňů růstu travin klikněte zde.

 

Lipnice roční versus směs SOS

Jak bylo uvedeno výše, směs SOS klíčí při 6 °C. Co se týče rychlosti klíčení, má proto náskok před lipnicí roční, která klíčí při teplotě půdy 8 °C. Pokud se rozhodnete pokračovat s lipnicí roční, brzy zjistíte, že lipnice roční vyžaduje hodně přímého světla. Směs SOS rovněž potřebuje světlo, ale o hodně méně než lipnice roční.

 

S ohledem na vlhkost a zalévání jsou na tom obě trávy podobně. Lipnice roční i směs SOS vyžadují vlhkost. Problém lipnice roční však spočívá v tom, že pokud je přísun vláhy na určitou dobu přerušen, dostane se do stresové situace. Pokud je ve stresu, lipnice roční se začne rychle rozmnožovat a v podstatě je nezastavitelná. Na druhou stranu pokud je přebytek vlhkosti, burzy vytvoří hustou vrstvu. Za určitou dobu tato vrstva přestane propouštět vodu, což vede k problémům s vlhkostí. A konečně lipnice roční vyžaduje velké množství dusíku, zatímco směs SOS potřebuje o hodně méně.

 

Směs SOS

Během chladnějších měsíců se doporučuje použití směsi SOS. Směs SOS klíčí při cca 6 °C, zatímco lipnice roční klíčí při 8–10 °C. Tak směs SOS vyhrává nad lipnicí roční. Směs SOS navíc klíčí velmi rychle, což znamená, že za přibližně dva týdny budete mít opět krásné hřiště: bez holých míst. Přečtěte si více o směsi SOS zde.

Stroj na stržení travního drnu

Pokud se zdá, že hřiště již nejde napravit, řešením může být stržení travního drnu. Stroj na stržení travního drnu se používá na vertikutaci nebo odstranění horní vrstvy sportovního hřiště. Při vertikutaci se odstraní většina lipnice roční, snadno se vytrhne z půdy díky mělkým kořenům. Doporučuje se rychle přikročit k osevu s využitím vhodné kvalitní travní směsi.

 

Existuje i důkladnější možnost: využít tento stroj k odstranění celé horní vrstvy. Při tomto procesu se odstraní a zlikviduje veškerá tráva. Poté je možno vybrat nejlepší směs pro zajištění toho, aby co nejdříve vznikl nádherný hustý travnatý povrch. Dobrou volbou pro tento účel je směs RPR od společnosti Barenbrug.

 

Směs RPR klíčí velmi rychle a jeho horizontální oddenky vytvářejí vzájemně propletenou síť trávníku. Rostliny jsou vzájemně propletené, což zaručuje vysokou míru odolnosti. Tím se značně snižuje riziko poškození trávy, a pokud by k tomu došlo, uplatní se samoregenerační povaha směsi RPR. Směs RPR vytváří tak vysokou hustotu, že lipnice roční nedostane téměř žádnou šanci se uchytit. 

 

 

Směs RPR

Většina travních směsí prohrává boj proti lipnici roční. Je to z důvodu velmi rychlého klíčení lipnice roční. Klíčí a uchycuje se rychleji než většina travních směsí. Ve společnosti Barenbrug však máme směsi, které jsou ještě rychlejší.

Průběžná údržba

Aby sportovní hřiště zůstalo v pěkném stavu, je důležité trávu pravidelně dosévat. Po skončení hry budou jasně vidět holá místa a dosev na těchto místech může bojovat s lipnicí roční. Pokud to neuděláte, je vysoce pravděpodobné, že lipnice roční se objeví všude, a dokonce může hřiště obrůst celé. Tato tráva představuje problém i pro golfová hřiště. Pro další informace klikněte zde.

 

Směs SOS představuje skvělou volbu pro dosev v průběhu zimních měsíců. Jakmile teplota stoupne, nejlepším řešením je směs RPR. Směs RPR vytváří horizontální oddenky, z nichž vzniká celá síť velmi odolných travin.

Lipnice roční může vypadat dobře a zeleně, ale má mimořádně nepříznivé důsledky, které způsobí, že na sportovním hřišti nebude možno hrát.

 

Lipnice roční
Lipnice roční, latinsky Poa annua, je roční, někdy dvouletá a občas trvalá lipnice (Poa) s mělkými kořeny. Pokud nejsou podniknuty žádné kroky, rozšíří se všude. Může to vést k vzniku mnoha holých míst a různých chorob.
Lipnice roční, latinsky Poa annua, je roční, někdy dvouletá a občas trvalá lipnice (Poa) s mělkými kořeny. Pokud nejsou podniknuty žádné kroky, rozšíří se všude. Může to vést k vzniku mnoha holých míst a různých chorob.
Lipnice roční, latinsky Poa annua, je roční, někdy dvouletá a občas trvalá lipnice (Poa) s mělkými kořeny. Pokud nejsou podniknuty žádné kroky, rozšíří se všude. Může to vést k vzniku mnoha holých míst a různých chorob.
zpět