Lipnice roční: skutečná svízel na golfovém hřišti

Je téměř nemožné zabránit výskytu lipnice roční na golfovém hřišti. Proto můžete zapomenout na to, že golfové hřiště může zůstat zcela bez lipnice roční. Stále se však můžete pokusit její výskyt co nejvíce omezit. Lipnice roční může mít pro golfové hřiště negativní následky, jako například holá místa a choroby trávy. Proto platí následující heslo: prevence je lepší než léčba.

Dehydratace

Jedním ze způsobů, jak se zbavit lipnice roční na golfovém hřišti, je nechat ji uschnout. Bez vody budou nežádoucí rostliny vymýceny, což určitě platí i o lipnici roční. Tato metoda však vyžaduje rychlou dehydrataci. Pokud se to provede pomalu, rostlina se dostane do stresové situace a, jak jsme uvedli výše, zareaguje tím, že se začne rozmnožovat.

 

Dehydratace tudíž představuje metodu údržby nejlepších travních rostlin. Jakmile nežádoucí rostliny zmizí, doporučuje se provést dosev s využitím vysoce kvalitní směsi, která zaručuje rychlé vzklíčení a růst. Když jiné trávy vzklíčí rychle, bude pro lipnici roční těžší se uchytit. Lipnice roční zpravidla vyžaduje velmi pravidelnou zálivku. A protože lipnice roční dokáže vstřebávat vodu pouze z vrchní vrstvy, brzy uschne.

 

Za horkého letního počasí je proto nezbytné zajistit přísun velkého množství vody. To samozřejmě znamená také práci navíc, kterou byste si mohli ušetřit, pokud použijete správnou travní směs. A opět velké množství vody nelze považovat za udržitelnou údržbu. To vše může způsobit, že lipnice roční bude pro správce golfového hřiště skutečná svízel. 

 

Pro další informace klikněte zde.

 

 

Snížení poškození ze hry

Ať už na greenu nebo v odpališti, poškození golfového hřiště ze hry nelze zabránit. Pokud na těchto místech vyroste lipnice roční, brzy začnou být drny odřezávány od půdy z důvodu jejích mělkých kořenů. Následkem toho budou vznikat holá místa, což je to poslední, co na golfovém hřišti potřebujete. Opět potřebujete travní směs, která zajistí rychlé uchycení a je schopna obnovy po poškození, aniž by byla vyžadována přílišná údržba. Směs RPR je výkonný výrobek, který dokáže konkurovat lipnici roční. Pro více informací o směsi RPR klikněte zde.

 

 

Hnojení

Optimální hodnota pH lipnice roční je od 5,5 do 7. To je trochu vyšší hodnota než pH psinečku obecného. Roční spotřeba dusíku je 23 až 30 gramů na m². Lipnice roční se objevuje na začátku zimy. První doplnění dusíku by tudíž mělo být provedeno již v březnu. Na jaře a na podzim lipnice roční vyžaduje více fosfátu než např. psineček obecný. Proto za účelem kontroly výskytu lipnice roční je možno učinit rozhodnutí nehnojit fosfátem.

 

Choroby

Choroby, které se často objevují na golfových hřištích s výskytem lipnice, jsou antraknóza, fusarium, sněžná plíseň, dolarová skvrnitost, tyfulová plísňovitost a brown patch. Pro boj s těmito chorobami existuje mnoho výrobků. V naší společnosti je stále důležitější udržitelnost, což je v rozporu s častým používáním herbicidů. Zde určitě rovněž platí „Prevence je lepší než léčba“. Bojujte s lipnicí roční pomocí kvalitní travní směsi a značně snížíte i riziko vzniku chorob.

 

Směs RPR

Většina travních směsí prohrává boj proti lipnici roční. Je to z důvodu velmi rychlého klíčení lipnice roční. Klíčí a uchycuje se rychleji než většina travních směsí. Ve společnosti Barenbrug však máme směsi, které jsou ještě rychlejší.

Rychlé uchycení

Lipnice roční je známá svou snahou uchytit se všude, kde to jde. Holá místa jsou proto cílem pro tuto agresivní trávu. Krásné odpaliště, které je téměř nemožné zničit, je možno vytvořit pomocí směsi Bar Intensive RPR nebo Bar Extreme RPR. Zatímco lipnice roční je velmi náchylná k chorobám, směs Bar Intensive RPR nikoliv. Jednou z jejích vlastností je, že vytváří velmi husté drny, které mají v případě poškození schopnost seberegenerace. Pro více informací o směsi Bar Intensive RPR klikněte zde.

 

Směs Bar Extreme RPR se používá hlavně jako dosev, protože se mimořádně rychle uchytí. To znamená, že je schopná konkurovat lipnici roční a že tuto bitvu rovněž dokáže vyhrát. Golfové hřiště je zpravidla vystaveno vysoké zátěži. Velkým nápřahem je možno odkrojit drn lipnice roční přímo z půdy. Oddenky směsi RPR jsou vzájemně propojeny a drží na půdě. Pro více informací o směsi Bar Extreme RPR klikněte zde.

 

Luční tráva s hladkými stonky se uchycuje pomaleji. Po zasetí je vysoká pravděpodobnost, že se jako první objeví lipnice roční. Na druhou stranu jílek vytrvalý se uchycuje rychle a může jí konkurovat. Lipnice roční je hrozbou pro golfové hřiště, ale stejně tak představuje problém i pro sportovní hřiště.

 

Pro více informací o řešeních a možnostech ohledně lipnice roční na sportovních hřištích klikněte zde.

 

Lipnice roční je hrozba

Jak bylo vysvětleno výše, výskyt lipnice roční je možno kontrolovat, ale vyžaduje to velkou pozornost. Pro efektivní kontrolu jejího výskytu a udržování krásného golfového hřiště musí správce vytvořit rozsáhlý program kontroly. Jednodušším řešením by bylo používat vhodné travní směsi, které umí proti lipnici roční bojovat. Hraní golfu na hřišti s výskytem lipnice roční může vést ke vzniku holých míst a chorob. Pokud lipnici roční necháte růst, brzy bude dominovat na celém hřišti.

Lipnice roční
Lipnice roční, latinsky Poa annua, je roční, někdy dvouletá a občas trvalá lipnice (Poa) s mělkými kořeny. Pokud nejsou podniknuty žádné kroky, rozšíří se všude. Může to vést k vzniku mnoha holých míst a různých chorob.
Lipnice roční, latinsky Poa annua, je roční, někdy dvouletá a občas trvalá lipnice (Poa) s mělkými kořeny. Pokud nejsou podniknuty žádné kroky, rozšíří se všude. Může to vést k vzniku mnoha holých míst a různých chorob.
Lipnice roční, latinsky Poa annua, je roční, někdy dvouletá a občas trvalá lipnice (Poa) s mělkými kořeny. Pokud nejsou podniknuty žádné kroky, rozšíří se všude. Může to vést k vzniku mnoha holých míst a různých chorob.
zpět