Lipnice roční, noční můra každého správce golfového či sportovního hřiště

Lipnice roční (Poa annua) je jeden z nejběžnějších druhů trav. Je to jednoletá, někdy dvouletá a občas trvalá lipnice (Poa) s mělkými kořeny. Lipnice roční kvete v brzkém stádiu a její výška nepřekračuje 25–30 cm. Tato rostlina však zpravidla dorůstá mnohem nižší výšky.

Jak rozpoznat lipnici roční

Lipnici roční lze zpravidla snadno rozpoznat. Nejmladší stébla se objevují složená. U základny stébla není žádné ouško a spodní strana nežebrovaného stébla je matná a často bledě zelené barvy. Tento barevný rozdíl je často jasně patrný na trávníku. Poa annua má navíc dlouhou mléčně bílou ligulu. Na trávníku je lipnici roční možno snadno identifikovat díky hojné produkci semen. Koneckonců kvete po celý rok. Stébla jsou nežebrovaná, což znamená, že jsou měkká a zvlněná.

 

Nízká odolnost

Odolnost lipnice roční je střední až nízká, zejména z důvodu mělkých kořenů. To znamená, že trávu je možno snadno odkopnout nebo odpálit, v důsledku čehož vzniká mnoho holých míst, která značně snižují kvalitu hry na sportovním nebo golfovém hřišti. Lipnice roční má navíc nehezký vzhled.

Vzhled lipnice roční

Vzhled lipnice roční není hezký. Nedostatečná výživa mění její středně zelenou barvu na světlejší zelenou. Barva se mění za suchých podmínek, a pokud je v horní vrstvě nedostatečná vláha, lipnice roční okamžitě změní barvu na světle zelenou a poté začne hojně kvést.

 

Časné klíčení

Lipnice roční klíčí již při teplotě půdy 7–8  C. Pokud se na hřišti v důsledku hraní objeví holá místa, jako první se na nich často objeví lipnice roční, protože většina travních směsí klíčí za vyšších teplot. To znamená, že holá místa se rychle zaplní, a je dobré mít zelené hřiště, což je vždy lepší než nic. Tato výhoda však nepřeváží nevýhody. S lipnicí roční lze bojovat například pomocí směsi SOS od společnosti Barenbrug. Směs SOS klíčí při cca 6 °C, což znamená, že je prakticky nemožné, aby se lipnice roční uchytila.

Směs SOS

Během chladnějších měsíců se doporučuje použití směsi SOS. Směs SOS klíčí při cca 6 °C, zatímco lipnice roční klíčí při 8–10 °C. Tak směs SOS vyhrává nad lipnicí roční. Směs SOS navíc klíčí velmi rychle, což znamená, že za přibližně dva týdny budete mít opět krásné hřiště: bez holých míst. Přečtěte si více o směsi SOS zde.

Neudržitelnost

V posledních letech se značně zvýšil význam udržitelné kontroly trávy. Lipnice roční vyžaduje velké množství vody a hnojiv. Udržitelná údržba trávníku není u lipnice roční možná. Tato travní rostlina má tudíž za následek poškozování životního prostředí.

 

Hlavní stresový faktor pro lipnici roční je sucho. V reakci na sucho začne hojně kvést a množství těchto kvetoucích drnů není na hřišti zrovna přitažlivé. Stresové faktory nutí lipnici roční k reprodukci. Pokouší se zachovat tím, že vytváří semena. Pokud se to děje často, lipnici roční nelze zastavit a objeví se všude.

 

Lipnice roční je velmi náchylná k chorobám. Nejčastější choroby na hřištích s výskytem lipnice roční jsou fusarium a dolarová skvrnitost. Tyto choroby mohou hřiště vážně poškodit.

Tolerance vůči posekání nakrátko

Lipnice roční může kvést i v případě posekání na výšku 0,5 cm nebo i nižší a dokáže produkovat semena schopná klíčení několikrát do roka! Mnohé trávy nedokážou přežít posekání nakrátko, lipnice roční přežije.

 

Vytváření drnů

Hojné srážky přirozeně vedou k vytváření mokré horní vrstvy. Mokrá horní vrstva je citlivější na udusání než suchá vrstva. Mokré podmínky brání rozkladu mrtvých stébel a kořenů a důsledkem je hutná, matná vrstva. To je situace, při níž lipnice roční dokáže snadno růst díky svým mělkým kořenům. Hutné drny brání vodě, aby se dostala do nenasycených míst, což následně může vést k problémům se závlahou.

Směs RPR

Většina travních směsí prohrává boj proti lipnici roční. Je to z důvodu velmi rychlého klíčení lipnice roční. Klíčí a uchycuje se rychleji než většina travních směsí. Ve společnosti Barenbrug však máme směsi, které jsou ještě rychlejší.

Noční můra pro správce golfových a sportovních hřišť

Lipnice roční zaplní hřiště velmi rychle a je zelená. Je to však jediný přínos, který má, a určitě nepřevažuje její výše uvedené nevýhody. Lipnice roční se všemi svými negativními důsledky může správci golfového nebo fotbalového hřiště přivodit mnoho bezesných nocí.

 

Pokud byste chtěli další informace o možnostech a řešeních lipnice roční na sportovních hřištích, klikněte zde.

 

Pro informaci o lipnici roční na golfových hřištích, klikněte zde.

 

Lipnice roční
Lipnice roční, latinsky Poa annua, je roční, někdy dvouletá a občas trvalá lipnice (Poa) s mělkými kořeny. Pokud nejsou podniknuty žádné kroky, rozšíří se všude. Může to vést k vzniku mnoha holých míst a různých chorob.
Lipnice roční, latinsky Poa annua, je roční, někdy dvouletá a občas trvalá lipnice (Poa) s mělkými kořeny. Pokud nejsou podniknuty žádné kroky, rozšíří se všude. Může to vést k vzniku mnoha holých míst a různých chorob.
Lipnice roční, latinsky Poa annua, je roční, někdy dvouletá a občas trvalá lipnice (Poa) s mělkými kořeny. Pokud nejsou podniknuty žádné kroky, rozšíří se všude. Může to vést k vzniku mnoha holých míst a různých chorob.
zpět