I fotbalové kluby z nižších soutěží v Anglii používají směs SOS

Není snadné udržovat fotbalové hřiště s nízkým rozpočtem a dobrovolnými správci hřišť, a přesně to řeší fotbalové kluby nižších soutěží v Anglii. Přesto však nad touto těžkostí vyzrál amatérský fotbalový klub z hrabství Suffolk, když investoval do travního osiva od firmy Barenbrug, přičemž mu tento významný nákup mu následně přinesl značný užitek.

 

Fotbalový klub Stowmarket Town FC se rozhodl vylepšit fotbalový trávník, a obrátil se tedy o radu na partnerku svého hráče. Delwyn Clark, která pracuje pro místní trávníkářskou firmu Spearhead Turf, dostala za úkol zjistit, jak vylepšit trávník před místním derby proti Ipswich Town FC, jež se mělo hrát už za čtyři týdny.

 

Protože se jednalo o velmi krátký termín a běžná oprava trávníku by nemohla být dokončena, tak Delwyn doporučila travní směs od firmy Barenbrug určenou k rychlé renovaci – BAR 50 SOS. Klub byl natolik potěšen výsledkem, že do budoucna už nevidí žádný problém.

 

„Když se přišli lidé podívat na fotbal, tak ani nemohli uvěřit, jaký pěkný trávník uviděli,“ říká Delwyn. „Před tím bylo na hřišti mnoho vyšlapaných míst, především v brankovištích a ve středu hřiště. Na novém trávníku se samozřejmě i mnohem lépe hrálo. Osivo všechno změnilo, a rádi bychom jej použili i v příštím roce.“

 

Výzkumné oddělení Barenbrug doporučuje jednoletý jílek v situacích kdy, přestože jsou nízké teploty, tak je třeba vytvořit rychlý a kvalitní travní porost. Pro tento účel se travní směs BAR 50 SOS používá např. v Manchester City FC, ale i v dalších klubech Premier League.

 

Delwyn tvrdí, že pro fotbalový klub o velikosti a nízké kupní síle jako je  Stowmarket Town, by nebylo možné zainventovat do velmi kvalitního osiva, aniž by se na koupi nepodílela místní komunita.

 

„Nákup osiva pro nás byl velkým krokem, a kdyby nebylo pomoci od našich dobrovolníků, a současně i štědrosti Spearhead, neboť uhradili polovinu nákladů, tak bychom nikdy nemohli dosáhnout tak skvělých výsledků.“

 

Přetištěno z časopisu the Groundsman December 2010